Give us a like and we'll keep you in the loop.

We use cookies

We use cookies and other tracking technologies to improve your browsing experience on our website, to show you personalized content and targeted ads, to analyze our website traffic, and to understand where our visitors are coming from. By browsing our website, you consent to our use of cookies and other tracking technologies.
Magazine met nieuws uit én over communicatieland. Geschreven door studenten en docenten van de opleiding Professionele Bachelor Communicatiemanagement van Hogeschool PXL.

Zoveel meer dan het manusje-van-alles van Moonfish

by Lotte Nullens
by Lotte Nullens

Een carrière kan je niet plannen. Je kan er wel richting aan geven. Soms zijn het onverwachte contacten en ontmoetingen die jouw carrière een wending geven. Het overkwam Nele Bylois, lector binnen de opleiding Communicatiemanagement en de drijfveer achter Moonfish, het reclamebureau dat bemand wordt door studenten van Hogeschool PXL.

Wat zijn je ervaringen in de aanloop naar Moonfish?

Nele Bylois: “Een hele tijd geleden begon ik aan de opleiding Marketing, op de voorloper van Hogeschool PXL. Daarna ben ik op internationale stage vertrokken naar Straatsburg waar ik vooral heb geleerd dat mijn kennis onvoldoende onderbouwd was. Daarom nam ik de beslissing om nog Handelswetenschappen te volgen in Brussel. Eigenlijk is marketing altijd blijven borrelen, want ondanks dat ik deze richting koos zonder een idee te hebben van wat te doen in de toekomst, vond ik dit wel heel leuk toen ik er eenmaal mee bezig was. Zelf heb ik lang in de reclamewereld gewerkt als projectmanager voor Ardennes-Etape. Eén van de weinige bedrijven die hun marketing- en reclamestrategie volledig zelf onder handen nemen. Daar kreeg ik dus de kans om alle facetten van marketing door te nemen.

“Het contact met Hogeschool PXL heb ik onderhouden. Het was Herve Van de Weyer die me contacteerde i.v.m. een authentieke opdracht (nvdr. In het Frans). Hij zag in Ardennes-Etape een ideale partner. Ik gaf de briefing en zat mee in de jury. Die oefening is nu al aan de vijfde editie toe. Ze is niet geliefd bij de studenten van het derde jaar, dat weten we. Maar, we blijven volharden. Op een bepaald moment heeft Herve Van de Weyer dan gevraagd of ik het niet zag zitten om hier Moonfish te komen leiden. Een unieke kans, want ik doe niets liever dan mijn passie doorgeven aan jonge mensen die nog heel energiek zijn. Daar haal ik voor mezelf dan veel voldoening uit om hen te kunnen inspireren. Ik denk dat hij daarmee de nagel op de kop heeft geslagen en de juiste persoon op de juiste plek heeft gezet.”

Uit wie bestaat Moonfisch en wat is jouw rol hierin?

Nele Bylois: “Binnen Moonfish ben ik het manusje-van-alles. Ik zorg voor de volledige administratieve rompslomp, de opdrachten, de hunting, maar ook de kwaliteitscontrole op het einde en dat de facturen betaald worden natuurlijk. Verder heb ik eigenlijk ieder jaar een nieuwe start-up waar laatstejaars studenten uit verschillende richtingen hun stage komen doen of als jobstudenten aan de slag te kunnen om een centje bij te verdienen. Dit gaat zowel voor de studenten van de opleiding MAD, als Marketing of Communicatiemanagement. Met dit driespoor krijg je een erg leuke synergie. Dat maakt het altijd tof. Eén ding dat alle studenten die bij Moonfish werken gemeen hebben is hun no-nonsense mentaliteit, geen angst om op hun gezicht te gaan en vooral hun bereidheid om zich volledig te smijten. Wij gaan voor de volle 200 procent. Dit jaar zijn we met een team van 6 personen en dit groeit elk jaar weer.”

Zijn er bijkomende uitdagingen om met studenten te werken?

Nele Bylois: “Zeker en vast. In die zin dat studenten, ik noem ze liever junior-collega’s, nog geen ervaring in bureaus hebben opgedaan. Ze komen recht van de schoolbanken en ik voorzie hen dan van de nodige coaching. Dat is anders dan in een reclamebureau waar je mensen binnenkrijgt die al enige werkervaring bezitten of een iets andere mentaliteit hebben. Toch vind ik dit een stuk boeiender. Het zorgt er ook voor dat ik niet val in het stereotype waar ik heel bang van ben, daar blijf ik dus liever vanaf. Moonfish heeft een heel open structuur met een wisselend leiderschap en ruimte voor initiatieven. Ik zie ons eerder als een van de meest innovatieve bedrijven die er vandaag zijn. Hiermee bedoel ik dat we niet werken met werkuren of volgens een hiërarchie. We vertrekken vanuit de interesses van de studenten en waar zij zich goed bij voelen. Dan pas gaan we opzoek naar klanten die daarbij aansluiten. Eigenlijk een volledig andere manier van werken, maar die veel meer voldoening geeft voor iedereen. Als ons team dan voor de klant werkt, doen we dit met volle passie. Op deze manier zal de klant ook meer tevreden zijn en krijg je een heel ander verhaal.”

Dit maakt Moonfish dus alleen maar uniek.

Nele Bylois: “Inderdaad, ik zie de junior-collega’s alleen maar als verrijking. Daarnaast richten we ons ook op een specifieke doelgroep. Klanten komen bij ons terecht via andere departementen, dank aan alle collega’s die Moonfish in de kijker zetten, en ook stilletjesaan door de succesverhalen die we al geboekt hebben bij de bestaande klanten. Deze klanten zijn voornamelijk Limburgse startups. Dit zijn vaak bedrijven met een beperkt budget, maar die ook meteen met een goede basis willen starten. Wij bieden hen deze mogelijkheid, zodat ze verder kunnen groeien tot ze groot genoeg zijn om groter te kunnen betalen. Ons team bestaat uit frisse koppen, die zelf de pijnpunten van een startup kennen. Dit houdt ons alert. “

Aan welke case werken jullie momenteel?

Nele Bylois: “Momenteel buigen we het hoofd over vier cases. Voor provincie Limburg bijvoorbeeld, bekijken we hoe de teksten uit het onderdeel ‘Wonen’ aantrekkelijker kunnen maken. Zowel op het gebied van copywriting als op het gebied van structuur en lay-out. Daarnaast werken we voor de basisschool De Horizon. Zij beschikken over een mailingtool, maar weten niet goed hoe ze deze het best inzetten. Hierin helpen wij door er een jaarplan tegenaan te gooien en een template te ontwerpen. Zo moeten ze zich straks enkel bezighouden met het aanpassen van teksten en foto’s.

“De case van PXL Communicatie is mij toch wel het meest bijgebleven. Het was al een hele eer dat een klein reclamebureau zoveel insight informatie van PXL Communicatie, wat deel uitmaakt van een groot bedrijf, onder de loep mocht nemen. Ze gaven ons de volledige verantwoordelijkheid over de website en social media. Over onze presentatie waren ze uiteindelijk vol lof, dus als wij het kunnen vertellen aan PXL Communicatie dan zijn we niet slecht bezig.”

De impact van social media gaat nog groot blijven, maar de kanalen waarop de impact gebeurt gaat versnipperen.

Wat zijn volgens jou de communicatietrends in de toekomst?

Nele Bylois: “In mijn ogen zullen we snel naar een verhaal van eerlijkheid en authenticiteit gaan. Daar gaan zowel robotica een rol in spelen als big data nog veel verder in doorgedreven worden. De impact van social media gaat nog groot blijven, maar de kanalen waarop de impact gebeurt gaat versnipperen. Volgens mij zal Facebook in belang afnemen, gaat Instagram nog even groeien, maar zal er straks ook weer een nieuwe champignon uit de grond piepen die op zijn beurt weer een stuk gaat overnemen. En natuurlijk, met AI gaat dit nog veel harder versnipperen, maar dat is eerder een internationaal verhaal. Als ik hier kijk naar Limburg en wat er rond de kerktoren gebeurt, denk ik dat heel veel mensen nog boterhammen te eten hebben. Toch zal in de toekomst het gewone simpele social mediaverhaal laten afstemmen met de doelgroep via 1 op 1 communicatie nog steeds de basis van alles blijven. De rest zijn maar tools.”

Wat is het laatste nieuws?

Nele Bylois: “Dat we vanaf maart met een kickass team zijn van zes personen. We zijn nog nooit zo groot geweest en zullen nu serieus uit de pijp gaan komen. Nu eindelijk de mankracht hebben om eens te laten zien wie we zijn en wat we kennen. Jullie gaan nog van ons horen, dit jaar wordt echt het jaar van uitbreken!”

Helaas zit het team voor dit jaar al vol. Niet getreurd, volgend jaar is Nele weer opzoek naar (job)studenten uit verschillende departementen, die sterk in hun schoenen staan, een no-nonsense mentaliteit hebben en zich volledig smijten. Heb jij de microbe te pakken en wil je deel uitmaken van dit team? Neem dan contact op met nele.bylois@pxl.be

This article was originally published on @lottenullens